Kampın içinde öyle yerler var ki; o koku halen orada ve üzerinize sinip kalıyor. Nefes aldıkça kalbinizin soğuduğunu hissedebiliyorsunuz. TEREZİN.

Prag yada Dresden’e yolu düşüp de insanlığın en büyük utançlarından biri olan Nazi toplama kampına uğramazsanız yaptığınız Prag gezisi yarım kalmış demektir. Bir çok filme konu olan toplama kamplarını ziyaret ettiğinizde izlediğiniz filmlerin aslında ne kadar yavan kaldığına şahit olacaksınız.

2016 yaz gezi programını yaparken Prag şehrini özellikle Terezin kampı için listeye aldım. Muhteşem Prag şehrinde geçirdiğimiz üç günün sonunda İstanbula dönmeden önce ziyaret ettik.

Ekran Resmi 2016-08-02 18.16.43
Alışık olduğunuz Esenler otogarı ile uzaktan yakından alakası yok. Sessiz sakin. Otobüsler tam vaktinde kalkıyor, yolcular 10dk öncesinde durakta oluyorlar.

 


BÖLÜM:1 NASIL GİDİLİR?
Terezin kasabası Prag’a yaklaşık olarak 60Km uzaklıkta bir yerleşim yeri.

Bulunduğunuz yerden Václavské metro durağına gidin ve kırmızı hatta binerek 4 durak sonra Nádraží Holešovice durağında inin.

Prag Metrosu
1 Numaralı durakta binip 2 numaralı durakta iniyoruz.

Yukarı çıktığınızda bir çok otobüs firmaları için bilet satış gişesi göreceksiniz. Biletinizi AMS Bus dan gidiş dönüş olarak almanızı tavsiye ediyorum. Eğer İSİC kartınız varsa indirimden faydalanabilirsiniz 160Kron. İndirimsiz gidiş geliş bilet fiyatı 183Kron. 12 yaş altı ise 107Kron.

Praha-Holešovice,_CK_Vedita
Biletinizi buradaki ofisten alabilirsiniz. Eğer şanslıysanız benim bilet aldığım yaşlı teyzeye denk gelebilirsiniz. Çok yardım sever.

Ekran Resmi 2016-08-07 14.34.20

Biletinizi otobüste de alabilirsiniz ama belki hatıra olarak benim gibi bilet toplayanınız varsa basılı bilet olması güzel. Biletinizi aldıktan sonra terminalden dışarı çıkıp sola doğru yöneldiğinizde otobüs duraklarını göreceksiniz.

Bineceğiniz otobüs 7 numaralı durakta.

Duraklar boş görünse de tekerlek dönmeden 10dk önce yolcular gelmeye başlıyor. Eğer erken gittiyseniz merak etmeyin doğru yerdesiniz.
Ekran Resmi 2016-08-07 14.25.16

Biz saat 12 gidiş 17.35 dönüş bileti aldık. Yaklaşık üç buçuk saat size kampı gezmek ve bir şeyler yemek için fazlasıyla yetecektir.
Otobüs tam vaktinde 12 de hareket edecektir. Dolsun yada dolmasın. 1 saatlik yol için otobüsler yeteri kadar konforlu diyebilirim.

Ekran Resmi 2016-08-07 15.01.49TEREZİN KAMPI
Dünya 1939 dan 1945’e kadar eşi benzeri görülmemiş bir vahşete sahne olurken baş rolü Naziler oynuyordu. Onlarca toplama kamplarından birisi olan Terezin’de yaklaşık olarak 144.000 kişi esir tutuldu, 88.000 kişi başka kamplara gönderildi ve en iyi ihtimalle 33.000 kişi burada hastalıktan, bakımsızlıktan, yeterli tedavi olmayışından yada çalışmaktan öldü. Sayıları bir kaç düzineyi geçmeyen kişi bu kamptan kaçmaya çalışsa da sadece 3 kişi başarılı oldu.
Daha fazla bilgiyi bir çok kaynaktan okuyabilirsiniz o yüzden burada Terezenin toplama kampından önceki hikayesini anlatmak istemiyorum.

Kampa yaklaştıkça hapisanenin kalın surlarını görmeye başlıyor ve daha o anda içinizde bir ürperti oluşmaya başlıyor. Otobüsünüz sizi kampın yaklaşık 250-300m ilerisindeki durakta indirecek (dönerken bu durağın tam karşısında bir durak daha var dönüş otobüsünüze buradan bineceksiniz) bu mesafe geçilirken Yahudi ve Hristiyanların gömülü olduğu mezarlığı göreceksiniz.

Eğer kampı gezmeden önce açsanız burada bulunan büfelerden çok uygun fiyatlara karnınızı doyurabilirsiniz ama size tavsiyem kampı aç karnına gezmeniz.

Mezarlıklar sağınızda kalıp uzun ağaçlı yoldan geçerek kampın girişine doğru yaklaştığınızda sağ tarafta bilet satış gişesi göreceksiniz. Fiyatlar inanılmaz derecede uygun. Tam gezi için ücretler aşağıdaki gibi.
1 Kişi Tam 215 Ck.
1 Kişi Öğrenci 165 Ck.
Aile 425Ck (2 yetişkin 2 çocuk)

Ekran Resmi 2016-08-07 14.14.36
Kampa giderken çok kalabalık olacağını düşünüyorduk fakat içeride 150 kişi bile yoktu. Bir çoğu da 15 kişilik gruplardan oluşuyordu. Dolaysıyla çok rahat bir şekilde gezebildik. Aynı şekilde fotoğraf çekerken de benim için büyük avantaj oldu, kadraja insan girmedi.

Yazıyı biran önce yayınlamak istediğim için kamptan fotoğraf eklemedim, bir kaç gün içinde fotoğraflarla birlikte daha da detaya gireceğim.

2 Replies to “Utanç Kampı Terezin”

  1. Ayrıntılı bilgi, özellikle nasıl gidileceğine ilişkin bilgi için çok teşekkürler

    1. Ben teşekkür ederim. Gittikten sonra da görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden iyi yolculuklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir