Aslında bir çok nedeni var, ben en önemli nedenini yazarak başlamak istiyorum.

1) Fotoğraf benim için bir sanat değil, bir belgeleme aracı. Sokak ve portre fotoğraf çekiyorum. Ve her fotoğrafımda çektiğim kişi ile mutlaka bir şekilde iletişime geçmeye çalışıyorum. Konuşarak, beden dili ile, göz teması ile. Fakat illa ki iletişim kuruyorum. Fotoğrafı çektikten sonra makine üzerinden gösteriyorum ama hiç bir şekilde sahibi ile paylaşma fırsatım olmuyor. Onun bana izin vermesinin karşılığını ben de ona fotoğrafını hediye ederek vermek istiyorum.

2) Bir de öyle yerlede öyle portrelere denk geliyorum ki; maalesef karşımdaki kişinin iznini alıp çekemiyorum. İzin vermiyorsa eğer kesinlikle çekmiyorum. İkna etmeye çalışıyorum ama her zaman başarılı olamıyorum. İşte tam da bu noktada ona fotoğrafını hediye edeceğimi söyleyip ikna etmek için böyle taşınabilir bir yazıcıya sahip olma gereksinimi duydum.

 

Ağustos 2021 itibari ile bir fotoğrafın maliyeti yaklaşık olarak 5₺ ama bana kazandırdığı paha biçilemez.

 

Maliyet demişken. Önemli bir kısım.
3) FujiFilm Instax kağıtları şu an piyasadaki en uygun maliyetli instant yazıcı kağıtları. Yukarıda da yazdığım gibi ortalama 5₺/adet fiyatı var.
Bir güzel tarafı da dünyanın her yerinde bulmak çok kolay.

4) Baskı kalitesinden ve kalıcılığından söz etmek gerekirsek; Instax miniden çıkan fotoğraflar zaman içerisinde renklerini kaybetmiyor, sıvı temasından dolayı renklerde akma bozulma olmuyor. Çok uzun yıllar saklanabiliyor.

5) Boyutları 54x86mm. Büyük değil ama çok da küçük, pul kadar değil. Amaç zaten fotoğrafa konusu sahibin evinde, cüzdanında, yanında olması. Türkiye’den kel bi herif kalkıp buralara kadar geldi fotoğrafımı çekti diye kulaklarımı çınlatması..

 

 

6) Teknik açıdan en önemli ve en sevdiğim kısmı ise, Instax Share Sp-2 ve Instax Share Sp-3 ler Fujifilm fotoğraf makinelerine wi-fi üzerinden direkt olarak bağlanıp çekilen fotoğraflar yazıcıdan anında çıktı alınabiliyor.

Tabi isterseniz cep telefonuna Instax uygulamasını yükleyip ister cep telefonundan çektiğiniz isterseniz her hangi bir kameradan çektiğiniz fotoğrafı uygulama üzerinden gönderip çıktı alabiliyor olmanız fakat fotoğraf makinesine direkt olarak bağlanması ve çıktı alınabiliyor olması ciddi bir zaman kazandırıyor.

 

7) Instax Share Sp-2’nin Sp-3 ten farkı ise fotoğraf boyutu. Sp-2 ile dikdörtgen baskı alırken Sp-3 ten ise kare baskı alınıyor. Çektiğim fotoğrafların tamamı 3:2 oranında olduğu için kare formatta baskı için mutlaka kesme işlemi yapılması gerekiyor (Fujifilm kameralar üzerinden baskı öncesi kesme, çerçeve ayarlama yapılabiliyor) ek olarak film maliyeti daha yüksek.

Instax Mini Film Sp-2 Çıktısı
Instax Square Sp-3 Çıktısı

Eğer amacınız çektiğiniz fotoğrafların çıktısını alarak hatıra olsun, saklayayım, bazen bakarım, arkadaşlara gösteririm ise Instax Share pahalı bir seçenecek, sarı sayfada bir hevesle amaç dışı alınmış, heves geçtiği için, sarf malzemesi pahalı olduğu için bir kenara atılmış ilanlarla dolu.

Güncellemeler:
Zaman içerisinde ürünü kullandıkça buradan güncellemelerde bulunacağım. Artılarını, eksilerini paylaşacağım.

  1. Yazılımı mutlaka güncelleyin. Fabrika çıkış yazılımı ile X100V ye bağlanamadım. Güncelleme sonrası sorunsuz bir şekilde bağlantı sağladı.

2 Replies to “Neden FujiFilm Instax Share Sp-2 Aldım?”

  1. ‘Eğer amacınız çektiğiniz fotoğrafların çıktısını alarak hatıra olsun, saklayayım, bazen bakarım, arkadaşlara gösteririm ise Instax Share pahalı bir seçenecek.’ İbarenize ithafen soemak istiyorum. Yerine daha uygun fiyatlı ve baskı kalitesi çok düşük olmayan bir öneriniz olur mu? Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir