Fotoğraf Cem KIVIRCIK

Fotoğraf Cem KIVIRCIK

Klasiktir; evlerdeki filmli makinelerin varlığı ile fotoğrafa merak salmak. Bizim evde de Agfa marka 35mm sabit lensli bir fotoğraf makinesi vardı. 36’lık film takıldı mı bir senede anca biterdi. Hatta fotoğrafçıda baskı yaptırıp zarfı açtığımızda üst üste doğum günlerimde çekilmiş fotoğrafları bile gördüğüm oluyordu. Film pahalı, fotoğraf çıkartmak daha da pahalı dolaysıyla gönlünce fotoğraf çekmek imkansızdı. Tabi bir başka etken de annem. Fotoğrafları annem çekerdi benim makineyi kullanmam yasaktı.
Böylece çocukluk yıllarımda evdeki fotoğraf makinesi benim fotoğrafa başlamama hiç bir faydası olmadı.

Daha sonra lise yıllarım. Hatırlarsınız eğitsel kol çalışmaları olurdu cuma günleri son saatlerde. Ben de fotoğrafçılık kolunu seçtim. Seviyorum fotoğrafı. Meğersem okulda herkes seviyormuş fotoğrafı. 30 kişilik kol için 150 kiş tercih yapınca iş kuraya kaldı. Lise 1’de kuradan çıkmadım. Lise 2’de de.
Şeytanın bacağını lise son sınıfta kırdım. Artık ben de fotoğraf çekmeyi öğrenecektim. Fakat tahmin edemediğim bir şey vardı. Kol 30 kişi ama okulda 30 tane fotoğraf makinesi yok. 20 tane de yok. 10 tane de. Hatta eğitsel kol yöneticisi hocanın da fotoğraf makinesi yok. Ama fotoğrafçılık kolu var. Zaten son sene ben de eğitsel kol saatinde bol bol test çözdüm fotoğraf makinesine dokunmadan.

Üniversiteyi kazandım artık rahattım. Aklımda yine fotoğraf çekmek var. Ve tam da yerine düşmüştüm. İki tane arkadaşım fotoğraf çekiyor ve kendileri yıkıyor, kendileri basıyor. İşin güzel tarafı kızların çok hoşuna gidiyor. Tam bir kız mıknatısı. Oğlum dedim kaçırma bu fırsatı. Arkadaşa rica ettim. Bana da öğretir misin bu işi. O zamanlar şimdiki gibi bencillik yok, paylaşımcılık var. Arkadaş “sen boşuna masraf etme bende makine de var, lens de. Sen sadece film alırsın, çekim yapar sonra birlikte banyoya gireriz” dedi.
Banyo filan ne oluyoruz filan derken üniversite yıllarımda fotoğrafa başlamadan geçti.

Ve yıllar yıllar sonra, 25 Şubat 2011 de doğum günü hediyesi olarak ilk fotoğraf makinemi sevgili eşimin de teşviği ile kendime aldım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir