2018 Ağustosundaki Hindistan gezimden sonra Asya ile devam etmeye hatta zaman içinde Asyayı bitirmeye karar verdim. İlk hedef olarak Nepal’i belirlesem de Musonlardan dolayı ertelemek zorunda kaldım ve tam o sırada çok güzel bir şey oldu. Zunain ile tanıştım.


Eşimin okuldaki oda arkadaşının nişanlısı Türkiye’de Marmara Üniversitesinde Kimya yüksek lisansı yapan bir Pakistanlı. Kendisiyle tanıştıktan sonra rotayı Pakistana çevirdim ve gezi planlarını yapmaya başladım.

Tabi en büyük yardımcım Zunain olacak. Ve her zaman ki gibi geziye çıkmadan önce gezi yazımı yazmaya başladım. Son noktayı Pakistandan döndükten sonra koyacağım.

Ağustosun başında kurban bayramından önce İslamabadda başlayacak olan gezi kuzeyden güneye doğru devam ederek Karaçide son bulacak.

Mümkün mertebe Pakistan Demiryollarını kullanmaya gayret edeceğim. Zira trenler benim için büyük bir tutku ve bunu her gittiğim ülkede yaşamaktan büyük zevk alıyorum.

0 – Giriş
Vize ile başalayalım.
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Pakistan’a yapacakları, bir yıl içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Ben de eşim sayesinde yeşil pasaport sahibi olarak vize ile uğraşmayacağım.
Ama normal bir pasaport sahibi iseniz Pakistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kapıda turistik vize vermektedir. Kapıda tek girişlik turistik vize ücreti 25$.

Pakistan vize başvurusunu buradan yapabilirsiniz.

1 – Uçak Biletleri
Bundan önce Küba ve Hindistan gezilerimde uçak biletlerimi Yapı Kredi’nin Adios’u ile biriktirdiğim puanlarla yapmıştım. Fakat her sene YKB kampanyaları azalttığı için puan toplamak çok zorlaştı. Pakistan gezimin de anca dönüş biletini yani ucuz olan kısmını Adios puanlarımla alabildim.
Gidiş İstanbul Cidde aktarmalı İslamabad. Suadia Hava Yolları ile. Aktarma dahil yaklaşık 15 saatlik bir yolculuk olacak. Bilet fiyatı 2.379TL den www.turna.com dan aldım (21.07.2019 tarihe not düşelim 1$ = 5.68₺ 1€ = 6.38€)
Dönüş biletimi ise Türk Hava Yolları aktarmasız Karaçi – İstanbul 1.800₺ Adios kart puanlarımla ödedim. Aktarmasız uçuş yaklaşık 6 saat sürecek. İstanbul yeni havalimanında başlayacak olan seyahatim tekrar aynı nokta sona erecek.

Başta da belirttiğim gibi, YKB’nin Adios kartı ciddi anlamda avantajlı ile iken artık kendime puan toplayabileceğim daha avantajlı bir kart bakmaya başladım. Önerilerinize de açığım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir