2018 Ağustosundaki Hindistan gezimden sonra Asya ile devam etmeye hatta zaman içinde Asyayı bitirmeye karar verdim. İlk hedef olarak Nepal’i belirlesem de Musonlardan dolayı ertelemek zorunda kaldım ve tam o sırada çok güzel bir şey oldu. Zunain ile tanıştım.


Eşimin okuldaki oda arkadaşının nişanlısı Türkiye’de Marmara Üniversitesinde Kimya yüksek lisansı yapan bir Pakistanlı. Kendisiyle tanıştıktan sonra rotayı Pakistana çevirdim ve gezi planlarını yapmaya başladım.

Tabi en büyük yardımcım Zunain olacak. Ve her zaman ki gibi geziye çıkmadan önce gezi yazımı yazmaya başladım. Son noktayı Pakistandan döndükten sonra koyacağım.

Ağustosun başında kurban bayramından önce İslamabadda başlayacak olan gezi kuzeyden güneye doğru devam ederek Karaçide son bulacak.

Mümkün mertebe Pakistan Demiryollarını kullanmaya gayret edeceğim. Zira trenler benim için büyük bir tutku ve bunu her gittiğim ülkede yaşamaktan büyük zevk alıyorum.

0 – Giriş
Vize ile başalayalım.
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Pakistan’a yapacakları, bir yıl içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Ben de eşim sayesinde yeşil pasaport sahibi olarak vize ile uğraşmayacağım.
Ama normal bir pasaport sahibi iseniz Pakistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kapıda turistik vize vermektedir. Kapıda tek girişlik turistik vize ücreti 25 USD.

Pakistan vize başvurusunu buradan yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir