17.04.2022
Yine gelenek bozulmasın dedim ve geziye başlamadan önce yazıyı yazmaya başladım.
Malum covid yüzünden 2 senedir bir yere gidemedim. Güya 2020 yılında hedefim 20 ülke görmekti. Bu iki senenin acısını bir şekilde çıkartmam lazımdı ve görmeyi çok istediğim Bangladeş ve devamında Nepal için planlar yapmaya başladım.
Erken rezervasyon avantajı ve döviz artışından etkilenmemek adına ilk iş uçak biletlerini aldım. Fakat burada ciddi anlamda sorun yaşadım. Önce bunu anlatayım.
Ben hep gidiş – dönüş biletini şu şekilde anlıyordum. Örneğin; İstanbul Ankara gidiş dönüş denildiği zaman İstanbul’dan Ankaraya gidilecek ve Ankaradan İstanbul’a dönülecek.
Ama şu da olabilir; İstanbul’dan Ankara’ya gidip oradan Antalya’ya geçip daha sonra Ankara’dan İstanbul’a dönülebilinir.
Ben de bilet fiyatlarını takip ederken İstanbul – Dhaka gidiş, Katmandu – İstanbul dönüş bakıyor, tek yön bilet baktığım için de gidiş – dönüş avantajından yararlanılmıyor sanıyordum.
En uygun bileti şu şekilde buldum.
İstanbul Dhaka 1 aktarma ile FlyDubai. Katmandu İstanbul aktarmasız THY.
Ve bir arkadaşım sayesinde aydınlanma geldi.
THY’nin çoklu uçuş seçeneği ile bilet baktım.

Bu şekilde biletleme yaptığım zaman güzel bir fiyat çıkıyordu. Üstelik aktarmasız direkt uçacaktım.
Hemen FlyDubai’nin Türkiye ofisini arayarak iptal durumunda ödenecek cezayı ve şartları öğrendim. Bana bir e-posta adresi vererek tüm sorularımı e-posta olarak iletmemi istediler. İyiki de böyle yapmışlar. Neden mi?
Okumaya devam o zaman.
E-posta ile biletimin iptal edilmesi durumunda ne kadar ceza ödeyeceğimi sorduğumda 66.25$ ceza çıkacağını söylediler. Bileti iptal ettirirsem cezaya rağmen THY’nin fiyatı daha avantajlı olduğu için iptal koşullarını sordum.
İptal etmek için yine e-posta ile talimat vermem gerektiğini, iptal sonrası ödediğim tutardan 66.25$ kesilerek kredi kartına 30 gün içerisinde iade edileceğini bildirdiler. Ben de buna istinaden iptal işlemini başlattım ve bileti iade ettim ve THY’den de ceza ödemeden parkur değişikliği yaparak biletimi güncelledim. Artık THY ile İstanbul Dhaka’ya aktarmasız gidebilecektim.
Ve FlyDubai ile sorunlar başlıyor.
İlerleyen günlerde FlyDubai bana ulaşarak iptal işlemi sonucu bana açığa bilet tanımlayacaklarını ve 12 ay içerisinde de kullanmam gerektiğini yazılı olarak iletti.
Hemen İstanbul ofisi ile e-posta üzerinden iletişime geçtim. Bana gelen bilgiyi ilettim. Açığa bilet istemediğimi, kredi kartına iade edileceğini söylediğiniz için biletimi iptal ettiğimi yazdım.
Türkiye ofisindeki arkadaş bana haklı olduğumu ve problemi çözeceğini söyledi.
Ben de her ihtimale karşı bankaya harcama itirazında bulundum. Siz siz olun bu tür işlemleri mutlaka ve mutlaka yazılı ortamda gerçekleştirin ki elinizde kanıt bulunsun.
FlyDubai Türkiye ofisindeki arkadaş yaklaşık 2 hafta süren merkez ile yazışma sonucunda haklı olduğumu onlara kanıtladı ve kredi kartıma iade gerçekleşti.
Tersi durumda zaten bankaya harcama itirazında bulunmuştum, banka yetkilisi ile yaptığım görüşmede bana söylediği elimde yazışma görüntüleri olduğu için itiraz lehime sonuçlanacaktı. Buna gerek kalmadan hızlı bir şekilde çözülmesi güzel oldu.

Şimdi başlıkta Bangladeş Hindistan Nepal yazıyor ama benim aldığım biletler İstanbul Dhaka gidiş, Katmandu İstanbul dönüş. Hindistan nerede?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir